menu
drukuj

2012-06-15 12:54:27

Przetarg na zakup energii elektrycznej - pytania i odpowiedzi


Dot. postępowania publicznego na Zakup energii elektrycznej do obiektów Zamawiającego oraz jednostek organizacyjnych wskazanych w załącznikach nr 1 i 2 do SIWZ, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, numer ogłoszenia: 196320; data zamieszczenia:11.06.2012r.

Skwierzyna, 15 czerwca 2012
 

Otrzymują:

Wykonawcy, którym przekazano Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia.

 
Opublikowano na stronie:

www.bip.skwierzyna.samorzady.pl

 

Dot. postępowania publicznego na Zakup energii elektrycznej do obiektów Zamawiającego oraz jednostek organizacyjnych wskazanych w załącznikach nr 1 i 2 do SIWZ, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne, numer ogłoszenia: 196320; data zamieszczenia:11.06.2012r.

            Zamawiający na podstawie art. 38 ust. 2 Ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych, udziela odpowiedzi na pytania dot. w/w postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
 

Pytanie 1:

            Zwracam się z pytaniem, czy Zamawiający dysponuje tytułem prawnym do infrastruktury oświetleniowej ulic? W przypadku odpowiedzi negatywnej na to pytanie prosimy o udzielenie informacji, kiedy Zamawiający zamierza uzyskać ten tytuł i czy podjął już niezbędne rozmowy w tym zakresie z właścicielem infrastruktury oświetleniowej ulic.

Odpowiedź 1:

Zamawiający informuje, że nie jest w stanie wykazać, iż posiada tytuł prawny do dysponowania obiektami wskazanymi w załączniku nr 1 do SIWZ.

Dalej Zamawiający wskazuje, że kwestia własności w tym zakresie nie ma większego znaczenia. Zgodnie z art. 4j ustawy z 9 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.), odbiorcy energii elektrycznej mają prawo zakupu energii od wybranego przez siebie sprzedawcy, stąd Gmina w wykonaniu wskazanego uprawnienia zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. prawo zamówień publicznych dokonała ogłoszenia przetargu na zakup energii elektrycznej.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ust. 3 p.e. do zadań własnych gminy należy finansowanie

(w tym ponoszenie kosztów budowy i utrzymania punktów świetlnych, oświetlenia ulic art. 3 pkt 22) placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy. Obowiązki te są niezależne od tego, kto jest ewentualnym właścicielem wskazanych obiektów. Gmina ponosi wskazane koszty w odniesieniu do obiektów, których dotyczy niniejsze pytanie.

Kwestia własności poszczególnych „słupów" oświetlenia ulicznego, jest drugorzędna. Ponadto należy wskazać, iż potencjalne wątpliwości rozwiewa dyspozycja przepisu art. 48 kodeksu cywilnego.

             Wobec powyższego Zamawiający nie widzi podstaw do udzielania informacji dot. ewentualnych rozmów z właścicielem infrastruktury oświetleniowej.

 

Pytanie 2:

W załącznikach do SIWZ nr 7.1 - 7.3 - projekty umów w §5. Z uwagi na możliwość zmiany przepisów przez ustawodawcę w czasie obowiązywania umowy Wykonawca zwraca się z prośbą o dodanie kolejnego ust. 4 o następującej treści: „W przypadku zmiany Ustawy oraz przepisów wykonawczych, wprowadzających dodatkowe obowiązki związane z zakupem praw majątkowych lub certyfikatami dotyczącymi efektywności energetycznej, ceny energii elektrycznej, o których mowa w §5 ust. 1 mogą ulec zmianie w odniesieniu do kosztów wynikających z obowiązków nałożonych właściwymi przepisami, od dnia ich wejścia w życie."

Odpowiedź 2:

Zamawiający informuje, iż dopuszcza możliwość zmiany ceny jednostkowej w dwóch przypadkach:

a) zmiany podatku akcyzowego na energię elektryczną

b) zmiany podatku VAT na energię elektryczną

W związku z tym nie widzimy podstaw do dokonania zmiany w treści umowy.

 

Pytanie 3:

W załącznikach do SIWZ nr 7.1 - 7.3 - projekty umów w §9 ust. 1 widnieje zapis: „Strony ustalają, że rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej nastąpi od dnia .................. r. jednak nie wcześniej niż po skutecznym rozwiązaniu umowy, na podstawie której dotychczas Zamawiający kupował energię elektryczną oraz skutecznym przeprowadzeniu procesu zmiany sprzedawcy u OSD." Z uwagi na konieczność zawarcia umów o świadczenie usług dystrybucji energii z właściwym OSD Wykonawca zwraca się z prośbą o dokonanie następującej modyfikacji przedmiotowego zapisu: „Strony ustalają, że rozpoczęcie sprzedaży energii elektrycznej nastąpi od dnia .................. r. jednak nie wcześniej niż po spełnieniu wszystkich warunków przyłączenia do sieci OSD, oraz nie wcześniej niż z dniem skutecznego rozwiązania obowiązujących umów oraz wejścia w życie umów o świadczenie usług dystrybucji oraz po pozytywnie przeprowadzonej procedurze zmiany sprzedawcy i ewentualnym dostosowaniem układów pomiarowo-rozliczeniowych do wybranej taryfy."

Odpowiedź 3:

Zamawiający informuje, iż nie akceptuje zaproponowanej zmiany w § 9 ust. 1, zapis pozostaje bez zmian.

 

Pytanie 4:

W załącznikach do SIWZ nr 7.1 - 7.3 - projekty umów w §11 ust. 3 widnieje zapis: „Wykonawca zobowiązuje się doprowadzić do zawarcia przez  Zamawiającego z OSD umowy dystrybucyjnej, zgodnie z załączonym do niniejszej Umowy pełnomocnictwem, tj. w szczególności przygotować niezbędne dokumenty i przedłożyć Zamawiającemu do podpisania, dodatkowo Wykonawca zobowiązuje się do dokonania zmian grup taryfowych dla poszczególnych obiektów Zamawiającego, zgodnie z załączonym do niniejszej Umowy pełnomocnictwem, dla których zostały spełnione techniczne warunki aby taką zmianę móc zastosować." Uprzejmie informujemy, iż Wykonawca jako podmiot nie będący właścicielem sieci dystrybucyjnej, może jedynie złożyć wniosek do OSD o zmianę grupy taryfowej, natomiast sama zmiana grupy taryfowej dokonywana jest przez Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Wykonawca zwraca się z prośbą o uwzględnienie powyższego w przedmiotowym zapisie.

Odpowiedź 4:

Zamawiający informuje, iż nie widzi podstaw do dokonania zmian w § 11 ust. 3, zapis pozostaje bez zmian.

 

Pytanie 5:

W załącznikach do SIWZ nr 7.1 - 7.3 - projekty umów w §11 ust. 5 widnieje zapis: „Wszelkie zmiany do Umowy, z zastrzeżeniem postanowień § 5 ust. 3 Umowy, wymagają pisemnego aneksu pod rygorem nieważności." Wykonawca zwraca się z prośbą o następującą modyfikację: „Wszelkie zmiany do Umowy, z zastrzeżeniem postanowień § 5 ust. 3 - 4 Umowy, wymagają pisemnego aneksu pod rygorem nieważności."

Odpowiedź 5:

Nawiązując do odpowiedzi nr 2, Zamawiający nie widzi podstaw do dokonania zmian zapisów umowy w §11 ust. 5 w załączniku do SIWZ. Zapis pozostaje bez zmian.

 

Informacje o artykule

Autor:
Zredagował(a): Radosław Wojciechowski
Data powstania: 15.06.2012 12:54
Data ostatniej modyfikacji: 15.06.2012 12:56
Liczba wyświetleń: 868

Archiwum

Lp. Tytuł Data modyfikacji Zredagował
1 Przetarg na zakup energii elektrycznej - pytania i odpowiedzi 15.06.2012 12:55 Radosław Wojciechowski
2 Przetarg na zakup energii elektrycznej - pytania i odpowiedzi 15.06.2012 12:54 Radosław Wojciechowski
menu